Čtenářák - Čapek Karel

29. srpna 2007 v 17:58 |  Čtenářský deník - Český jazyk

Čapek Karel

(09.01.1890 - 25.12.1938)
 • český prozaik, dramatik, novinář, filmový libretista, básník a překladatel, literární, divadelní a výtvarný kritik, estetik a filozof
 • narodil se v Malých Svatoňovicích na Náchodsku
 • měl 2 sourozence, bratr známý malíř a spisovatel Josef Čapek
 • dětství prožil v Úpici
 • jeho otec byl lékařem v Malých Svatoňovicích
 • studoval na gymnáziu v Hradci Králové a v Brně, dále pak filozofii v Praze
 • byl velmi vnímavý, plachý a rozmazlovaný
 • měl zálibu v cestování a práci na zahradě, měl také vztah k zvířatům
 • od roku 1917 redaktorem Národních listů a od roku 1921 redaktorem Lidových novin
 • v letech 1925-1933 předsedou československého PEN klubu
 • od roku 1925 se také přátelsky stýkal s T. G. Masarykem - jeho politické a filozofické názory zaznamenal v knihách "Mlčení s T. G. M.", "Hovory s T. G. M." a "Nablízku T. G. M."

R.U.R.

Tato utopistická hra se děje v budoucnosti na Rossumově ostrově, kde je továrna na umělé lidi - roboty. Sestrojil je starý Rossum, mladý Rossum výrobu zdokonalil, vytvořil čisté, co nejúčelnější pracovníky. Roboti jsou bez citu a duše, ale jsou nadáni intelektem.
Předehra: Na ostrov přijede Helena, dcera presidenta Gloryho. Ředitel Domin, jenž má za spolupracovníky inženýra Fabryho, dr. Galla a Hallemaiera, stavitele Alquista a kom. ředitele Busmana, ukáže Heleně ochotně roboty a seznámí ji s jejich výrobou. Helena lituje roboty, ale oni nechápou její lítost, protože nemají vůbec žádný cit. Domin vysvětlil Heleně, že roboti budou za lidstvo vykonávat všechnu práci. Helena přijme Dominovu nabídku, stane se jeho ženou a zůstane na ostrově.
První jednání: začíná oslavou desátého výročí Dominovic sňatku. Ale nad ostrovem se vznáší špatná atmosféra - roboti se po celém světě začaly bouřit. Domin a jeho druhové se obávají, že se vzpoura dostane i na ostrov. Stavitel Alquist má jakési obavy o lidské pokolení. Lidé už se totiž nerodí, Helena také sama nemá dítě. Helena myslí, že pomůže lidstvu, když se lidé navrátí ke starému způsobu života, spálí proto recept na výrobu robotů. K ostrovu se blíží parník, všichni jsou vzrušeni, ale parník je obsazen roboty, kteří přinášejí na ostrov vzpouru. Druhé jednání: Ve druhém jednání je dům obklíčený roboty. Fabry napustí do zábradlí elektřinu, aby roboty zabil vysokým proudem, ale je to jen chvilková obrana (roboti se zmocnily elektrárny). Gall přizná, že zavinil vzpouru, protože na Heleninu prosbu vytvořil některé roboty s citlivými nervy. Roboti vniknou do domu a pobijí všechny lidi kromě Alquista, protože staví roboty.
Třetí jednání: Alquist hledá tajemství výroby robotů, aby je vydal výboru robotů, jenž je po něm žádá. Alquist pitvá robota Damona nadarmo. Zato na páru robotů, Primovi a Heleně objeví lidské vlastnosti: smějí se a cítí k sobě lásku. Alquist v nich vidí nového Adama a Evu. Tito vlastně již noví lidé budou mít schopnosti založiti nové pokolení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.