Čtenářák - Charles Dickens

29. srpna 2007 v 17:37 |  Čtenářský deník - Český jazyk

Charles Dickens

(07.02.1812 - 09.06.1870)
Anglický spisovatel Charles Dickens se narodil 7. února 1812 a byl nejvýznamnějším a nejpopulárnějším představitelem viktoriánského románu. Z nuzných poměrů se vypracoval na opravdovou hvězdu literárního nebe a to jen svou houževnatostí a vytrvalostí. V dětství byl často nemocný. Jeho rodina se najednou ocitla na hranici bídy. Po přestěhování z idylického venkova do Londýna dluhy začaly narůstat. Jako desetiletý chlapec musel pracovat. Potloukal se po Londýně a nasál do sebe atmosféru pochmurného velkoměsta 1. pol. 19. stol. Teprve od dvanácti let chodil nějaký čas do soukromé školy, kde se toho sice moc nenaučil, ale poznal další prostředí, které zvěčnil ve svém díle. Od svých dvaceti let působil v listu Morning Chronicle (Ranní kronika). Svou literární dráhu zahájil drobnými časopiseckými črty a povídkami pod pseudonymem Boz, v nichž zachycoval londýnské prostředí a postavy i z nižších společenských vrstev. Jeho časopisecké črty plné humoru si čtenáři tak oblíbili, že se rozhodl pustit do rozsáhlejšího díla. Roku 1836 začal psát humoristický román na pokračování Kronika Pickwickova klubu. Tento román měl fenomenální úspěch, především díky další Dickensově výjimečné vlastnosti - jiskrnému humoru.
Charles Dickens zemřel 9. června 1870 na mozkovou mrtvici. Po jednomyslném přání národa byl slavně pochován ve Westminsterském chrámě.

Oliver Twist

Román vypráví příběh chlapce, který se narodil za záhadných okolností a jeho matka po porodu zemřela. Vyrůstal v chudobinci, jehož správce mu dal jméno Oliver Twist. Trpělivě snášel nelidské zacházení a podmínky. Přesto v něm nepropukla nenávist k lidem, naopak se snažil každému vyhovět a být nekonfliktní. Byl dost naivní a až příliš důvěřoval lidem (nerozpozná ty nesprávné). Po zdařilém útěku do Londýna se Oliver nevědomky dostává do zločinecké bandy, a to pomocí Feriny Lišáka. O všechny se staral a učil je řemeslu starý žid Fagin. Po jedné akci zločinecké bandy měl být Oliver odsouzený, ale nestalo se tak. Pan Brownlow (kterého se banda pokusila okrást) si Olivera, který byl v bezvědomí, vzal k sobě domů. Tady se o něho velice dobře starali, až se uzdravil. Jednoho dne pan Brownlow poslal Olivera zaplatit knihy, Oliver se už však nevrátil. Unesla ho Nancy, která pracovala pro Žida spolu se svým druhem a zločincem Sikesem. Sikes chystá loupež a potřebuje malého chlapce, kterým má být právě Oliver. Když se dostávají k domu, který chtějí vyloupit, Oliver pochopí, o co jde. Má prolést oknem a zevnitř otevřít dveře. Při loupeži se ale probudí sluhové a Olivera postřelí. Lupiči utíkají a Olivera nechávají v příkopě. Ten se probere a dobelhá se zpět k domu, který chtěli vyloupit. Tam se o něj postarají a vyléčí ho ze zranění. On jim vypráví svůj příběh. Žid Olivera hledá, ale ten si šťastně žije s paní a slečnou Maylieovými. Jednou uvidí Oliver v okně svého pokoje starého žida a velmi se lekne. Správcové chudobince se mezitím umírající žena svěří, že ukradla ženě, která porodila Olivera, malý přívěšek. Pan Bumble se k němu dostane a prodá ho Monksovi, který ho hned zahodí do řeky. V přívěšku byl důkaz Oliverovy totožnosti. Nancy nechtěně vyslechne rozhovor starého žida a Monkse a je z toho zmatená. Vyhledá slečnu Rózu a vše jí o Oliverovi poví. Róza dá Nancy šanci odejít od zlodějů, ale ona odmítá. Když se Sikes dozví, co Nancy udělala, ve velké zuřivosti ji zabije a potom uteče. Policie ho najde až mrtvého. Oliver se konečně dozvídá o své minulosti. Jeho otec měl syna - Monkse, který chtěl zístkat dědictví, co otec Oliverovi odkázal. Oliverův otec měl ještě jednu sestru - Rózu - ji později adoptovala paní Mayliová. Oliver již není sirotkem, má sestru Rózu a otce - pana Browlowa, který ho adoptoval.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.