Čtenářák - Émile Zola

29. srpna 2007 v 17:37 |  Čtenářský deník - Český jazyk
Émile Zola
(1840-1902)
Zola zastupuje literární naturalismus.Tento významný francouzský spisovatel se narodil v Paříži v rodině stavitele.Otec však brzy zemřel, a tak se musel Émile potýkat s nástrahami života téměř sám.Studoval na lyceu, pak po neúspěšném absolvování maturitní zkoušky pracoval jako úředník.
Zola se pohyboval v pařížských uměleckých kruzích.Přátelil se např. s malířem Cézannem.Ve své vlastní tvorbě se snažil zachytit člověka v jeho přirozeném chování, se všemi jeho pudy, vrozenými sklony a dispozicemi.Naturalistická pravidla a názory promítl do svého díla, v němž převládaly romány.
Zola vytvořil cyklus Rougon-Macquartové, obsahující dvacet románových svazků.Mezi nejznámější patří Zabiják, Nana , Břicho Paříže, Germital, Lidská bestie, Peníze, Rozvrat, Doktor Pascal.Politickým manifestem Žaluji! Spisovatel vyjádřil svůj postoj k Dreyfusově aféře.Je také autorem čtyř evangelií, Povídek Ninově atd.

Zabiják

Zabiják je naturalistickým románem z cyklu Rougon-Macquartové, jehož děj se odehrává v Paříži v druhé polovině 19. století.
Zolův Zabiják líčí vražedné následky alkoholismu.Autor čtenáři ukazuje špinavé hospody,začouzené putyky, úpadek a zvrhlé mravy opilých lidí.Popisuje především dělníky a spodní vrstvy francouzské společnosti, kteří alkoholem zapomínají na svou bídu, nahou chudobu, ubohé životní podmínky a těžkou dřinu.
Mezi hlavní postavy patří venkovanka Gervaisa.Se svými dětmi a přítelem Lentierem přišla do Paříže.Po Lentierově odchodu se provdala za klempíře Coupeaua.Sama pracovala jako pradlena a rodině se dařilo poměrně dobře.
Jednou se stal Coupeauovi úraz.Způsobil mu zdravotní potíže.Muž začal pít a uvykl si alkoholu.Vymazal tak ze života všechny své problémy, až nakonec v bídném stavu zemřel.Gervaisa propadla pití také,za což zčásti mohla její dcera Nana, která se živila prostitucí.
Autor románem varuje, ale především upozorňuje na prostředí, ve kterém se jedinec těžko brání úpadku a životnímu rozkladu.Chudým lidem, tvořícím nuzný okraj společnosti, často nezbývalo právě nic jiného než zapomnění v alkoholu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.