Čtenářák - Neruda Jan

29. srpna 2007 v 17:39 |  Čtenářský deník - Český jazyk

Neruda Jan

(09.07.1834 - 22.08.1891)
Neruda, představitel generace májovců, se narodil na pražské Malé Straně.Poznal ustaraný život chudých lidí, protože otec byl vysloužilý voják, matka služka. Sociální nerovnost se ostře odrazila v básníkových dílech.
Povídky malostranské

Týden v tichém domě

Básník nás tu seznamuje s obyvateli malostranského činžáku. Žije zde hokynářka Bavorová, jejíž syn Václav byl krátký čas praktikantem u úřadu, ale byl brzy propuštěn pro posměšné verše, které psal o svých představených. Žijí tu domácí Ebrovi, kteří šijí na výdělek komisní prádlo; jejich dcera Matylda má nápadníka - důstojníka Kořínka, ale toho jí odloudí její přítelkyně. Starý mládenec Loukota je zamilovaný do Pepinky, ale nakonec si musí vzít Klárku svých stravovatelů. Bydlela tu také stará panna Žanynka, "hundsfrajle", jak jí říkali; zemře a "tichý dům" jí jde na pohřeb.

Hastrman

Hastrmanem je justiciár Rybář. Hastrman mu říkali proto, že chodil neustále v zeleném fráčku. Rybář si velice zakládal na jeho sbírce kamenů, o nichž se domníval, že to jsou vzácné drahokamy. Když mu pak profesor kameny ocení, vyhazuje kameny oknem, zoufalý, že se mu rozplynuly sny o pokladech, které zanechá své neteři. Neteř a její muž ho v jeho zoufalém řádění zadrží, aby kameny nechal pro děti.

Pan Ryšánek a pan Schlegl

Pan Ryšánek a pan Schlegl byli bohatí obchodníci. Po dlouhá léta sedávali v hospůdce u stejného stolu, ale vůbec spolu nemluvili. Rozhněvali se na sebe kvůli dívce, která dala panu Ryšánkovi košem a vzala si pana Schlegla, ale brzo mu zemřela. Pan Ryšánek onemocněl, a když zase přišel po dlouhé době do hospody, tak pan Schlegl projevil zájem o jeho zdraví, ba dokonce mu nabídl i svůj tabák - tak si tihle dva smířili.

Psáno o letošních Dušičkách

Slečna Máry zůstala starou pannou. Kupec Cibulka a rytec Rechner jí jednou z žertu poslali vyznání lásky, ale pak oba odstoupili, aby prý kamarád kamarádovi nekazil štěstí. Žádný z nich si Máry nevzal. Máry jim však zanechala vzpomínku. O Dušičkách dává oběma na hrob položit nevinným dítětem věnec za jejich lásku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.