Čtenářák - Nikolaj Vasiljevič Gogol

29. srpna 2007 v 17:40 |  Čtenářský deník - Český jazyk

Nikolaj Vasiljevič Gogol

(01.04.1809 - 04.03.1852)
Narodil se 1. dubna 1809 v Soročinci u Poltavy (Ukrajina) a zemřel 4. března 1852 v Moskvě. Pocházel z Ukrajiny, ze zchudlé šlechtické rodiny. Dětství prožil se svým otcem, V.P.Hoholem (který se mj. zajímal o divadlo a básně) v sídle Vasilienka. Studoval na střední škole v Poltavě, dále pokračoval na gymnáziu v Nežine.

Revizor

JEDNÁNÍ PRVNÍ:
Hejtman obdržel novinu, že přijede revizor od svého přítele. Buď brzy dorazí nebo už je dávno tam. Dává své rezorty dohromady a vydává příkazy, co kdo musí zlepšit a vylepšit. Školní inspektor si stěžuje na své podřízené. Hejtman nařizuje pošmistrovi, aby otevíral dopisy - bude-li si někdo stěžovat nebo dojde-li nějaká zpráva o revizorovi, ať mu dá ihned vědět. Přiběhnou Dobčinskij a Bobčinskij, že se v hospodě ubytoval pán z Petrohradu; domnívají se, že je to on. Hejtman ho ihned vyráží obhlédnout. Hejtmanova žena se zajímá, co se děje a je netrpělivá.
JEDNÁNÍ DRUHÉ:
Chlestakov má rozmluvu se svým sluhou, vrátil se a má hlad. Posílá ho, aby mu přinesl oběd. Ten mu oznamuje, že mu hostinský kvůli dluhu odmítá přinést oběd. Posílá ho, ať mu ho přivede. Přivede mu podomka, který mu říká, že má zakázáno mu něco nosit. Nakonec jde dolů a přinese skromný oběd, se kterým ale Chlestakov není spokojen. Do jeho pokoje dorazí hejtman. Půjčí mu peníze na dluh a snaží se z něj nenápadně vymámit, jestli je to revizor nebo ne. Chlestakov má strach a začne se naparovat. Stěžuje si na pohostiní. Hejtman mu nabídne bydlení u nich.
JEDNÁNÍ TŘETÍ:
Hejtmanova žena a dcera dostanou zprávu, že přijde pán z Petrohradu. Obě se oblékají co nejlépe a diskutují. Osip přináší věci, ptá se Mišky, co dostanou k jídlu. Mezitím Chlestakova dotáhly na prohlídku ústavů v městě. On je chválí. Diví se, že mají tak málo nemocných. Chlestakov dorazí do hejtmanova domu. Přivítá se s ženou a dcerou. Lichotí si navzájem. Trochu toho vypije a začne se naparovat, že je spisovatel. Hejtmanova žena mu hltá každé slovo. Chlestakov se odebírá ke spánku. Anna a Mášenka ho vychvalují. Druhý den jako první potkají Osipa - ptají se ho na pána. Říká, že se ho vždy ptá, jestli mu dali pořádně najíst. Dají mu tedy pořádně najíst, aby měli jistotu.
JEDNÁNÍ ČTVRTÉ:
Všichni úředníci se radí, kdo nabídne Chlestakovovi úplatek. V tom přichází Chlestakov z pokoje. Přichází za ním soudce, pošmistr, školní inspektor, špitální rada a Bobčinskij s Dobčinskim. Postupně s ním hovoří o svých působištích a půjčují mu peníze. Chlestakov hovoří s Osipem a píše dopis Vonučkinovi. Píše mu o všem, co se tu děje, že mu každý strká peníze a že ho považují za nějakého mocného pána z Petrohradu. Osip ho přemlouvá, aby už odjeli, ale on zatím nechce. Přicházejí za ním kupci a stěžují si na svého hejtmana. I od nich si půjčuje peníze. Mluví se zámečnicí a kaprálkou, které si taktéž stěžují na hejtmana. Chlestakov se dvoří nejdříve Mášence a potom i Anně. Požádá ji i hejtmana o ruku Mášenky. Oznamuje jim, že musí jet požádat otce o požehnání, ale jakmile se vrátí, bude svatba.
JEDNÁNÍ PÁTÉ:
Hejtman se baví s ženou o tom, jak se teď budou krásně mít, že budou žít v Petrohradě. Oznamuje kupcům, že se jim pomstí, protože revizor si bude brát jeho dceru. Uspořádají oslavu, kam pozvou všechny významné lidi z městečka. Všichni mu gratulují. Přibíhá pošmistr s rozpečetěným dopisem a oznamuje mu, že to byl podvod o tom revizorovi. Je to dopis, který psal Chlestakov svému příteli a ve kterém o každém z města něco napsal. Například o hejtmanovy, že je to vůl. Hejtman je rozčílený hlavně na Bobčinského a Dobčinského, protože s tím nápadem přišli oni. Přichází četník a oznamuje, že pravý revizor dorazil a že se mají dostavit do zájezdního hostince.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.