8b Země Beneluxu

17. února 2008 v 8:03 |  Maturitní otázky - Zeměpis

8b Země Beneluxu

Benelux je společné označení pro 3 státy : Belgii, Nizozemsko a Lucembursko. Leží mezi Francií, Německem a Severním mořem. Dobrá poloha především z hlediska dopravy urychlila jejich hospodářský vývoj.

Přírodní podmínky

Na celém území Nizozemska a větší části Belgie se rozkládají nížiny. Nizozemsko je v některých místech dokonce níže než hladina moře. Dochází zde také k pomalému poklesu pobřežní čáry, protože velké řeky přinášejí naplaveniny. Kvůli neustálým problémům s mořem vybudovali Holanďané velké množství odvodňovacích kanálů a hrází.(Delta-plán).Jihovýchod Belgie a Lucembursko má větší nadmořskou výšku.Pohoří Ardeny 500-700m. Oblastí protékají významné splavné řeky Rýn, Maasa a Šelda, protkané množstvím průplavů. Podnebí je mírné, výrazně ovlivňováno Atlantikem a Golfským proudem. Jedná se tedy o klima oceánské s velmi velkým počtem srážek.

Obyvatelstvo

Nizozemsko a Belgie jsou nejhustěji zalidněné státy Evropy (nepočítáme-li trpaslicí státy jako je třeba Vatikán) Vysoká hustota zalidnění vyplívá z dobrých přírodních i ekonomických podmínek. Je zde také vysoký stupeň urbanizace. Přirozený přírůstek je malý, za to je velký počet přistěhovalců. Imigranty z Evropy i ze zámoří ( převážně bývalé kolonie) přitahuje vysoká životní úroveň těchto států.
Nizozemsko je homogenní stát , což znamená ,že v něm žije převážná většina Holanďanů (85%). V Belgii jsou dvě velké národnostní skupiny 56% tvoří germánští Vlámové žijící na severu země, jejichž jazyk je téměř shodný s holandštinou, a na jihu 42% románských Valonů mluvící francouzsky. Kulturní a hospodářské rozdílnosti občas způsobí národnostní problémy.

Hospodářství

Státy Beneluxu patří mezi vyspělé státy světa. Výší HDP připadající na jednoho obyvatele jsou na předních místech. V Belgii byla velká naleziště uhlí,dnes už je však těžba zastavena. V Nizozemsku jsou nově objevená naleziště ropy a zemního plynu, proto se zde velmi rozvinul chemický průmysl, a v Lucembursku se těží železná ruda. Ve zpracovatelském průmyslu je důležité hutnictví železa a výroba oceli a barevných kovů (a to hlavně v Lucembursku). Jinak se zpracovávají dovážené suroviny, většina přímo v přístavech. Velký význam má také strojírenský prům., elektrotechnika a elektronika (továrna Philips-centrum Eindhoven). Tradičním odvětvím je i textilní prům.(krajky z Gentu a Bruselu), sklářství a zpracování drahokamů. V potravinářském prům. je v Belgii důležitá výroba piva a cukrovinek a v Nizozemsku produkce mléčných výrobků (sýrařství).
Vlhké klima vytváří příznivé předpoklady pro zemědělství, které je zde velmi intenzivní.Chovají skot, který je důležitým producentem mléka. Nizozemsko je také proslulé pěstováním tulipánů, hyacintů, gladiol a dalších květin (exportují jak řezané květiny, tak i cibulky). V Nizozemsku najdeme poldry-oblasti v minulosti zaplavené mořem, později vysušené a zúrodněné.Největší taková oblast je sladkovodní jezero Ijsselmeer, postupně vysušované a přehrazené hrázemi. Tradiční je i rybolov.
Doprava je v zemích Beneluxu zajištěna kvalitní a hustou dopravní sítí (železnice, silnice, vnitrozemské vodní cesty, letecké linky). Důležitá část je i přeprava osob i nákladů (přístavy- Rotterdam-největší na světě, Amsterdam, Antverpy, letiště v Amsterdamu.
Roste také sektor služeb. Kromě cestovního ruchu, se Lucembursko stalo významným bankovním centrem.
Z historie
Nizozemsko bylo prvním státem, kde se vyvinul raný kapitalismus. Holanďané se podíleli na kolonizaci zámořských zemí. Ještě po 2.SV vlastnily Nizozemsko a Belgie rozsáhlé koloniální oblasti. Nizozemsko v JV Asii a karibské oblasti,a Belgie měla kolonie ve střední Africe.(Kongo, Rwanda, Burundi) Nizozemsko- součástí jsou Nizozemské Antily (od r. 1954 autonomie) v karibské obl. Střední Ameriky a ostrov Aruba (r. 1986 oddělení).
Státy Beneluxu patří mezi zakládající členy EU. Všechny tři jsou parlamentními monarchiemi( 2 království,1 velkovévodství) s demokratickým politickým systémem.
V Bruselu sídlí většina orgánů EU a NATO, v Haagu zasedá Mezinárodní soudní dvůr při OSN a v Lucembursku má sídlo Soudní dvůr pro EU.
Hlavní města
Nizozemsko-Amsterdam (1 055 000 obyv.), sídlem vlády je Den Haag/´s-Gravenhage
Belgie-Brusel- po výstavě Expo 58 tvoří dominantu města model atomu železa- Atomium,nejznámější sochou se stal čůrající chlapeček-Manneken Pis. Ve městě je velmi krásné náměstí Grand Place.
Lucembursko-Luxemburg Společná historie s Čechami
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 marek najt marek najt | E-mail | 23. října 2008 v 11:46 | Reagovat

jste debilove

2 parses parses | Web | 19. června 2015 v 6:28 | Reagovat

půjčka bez podpisu ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.