Mechatronik

29. května 2009 v 15:24 | |<-_ Ş € ® € Ņ € ¥ _->| |  Moje články
mechatronik:

Kdo to je a co dělá? Povolání mechatronika je poměrně nové - je průnikem vědomostí a zručnosti z oborů elektrotechniky, elektroniky, mechaniky, hydrauliky, informatiky, elektrotechnologie a strojírenských technologií.
Co je náplní jeho práce? Uplatňuje se při vývoji, výrobě, montáži, nastavování, měření, oživování, diagnostice, opravě prvků, částí, uzlů, obvodů, strojů, strojových systémů v mechatronických zpracováních a výrobně technologických uspořádáních. Mechatronické systémy jsou přitom systémy složené z různých nosičů energie řízené numerickými, většinou distribuovanými systémy. Odborná způsobilost mechatronikovi umožňuje efektivní odbornou komunikaci a spolupráci se specialisty z oborů mechaniky, elektrotechniky, elektroniky, automatizační techniky a dalších příbuzných oborů.
V jakém pracuje prostředí? Pracovištěm mechatronika jsou jednak vývojová pracoviště, dílny, ale i výrobní a provozní objekty v průmyslu, robotizované, servisní a další pracoviště, v kterých se využívají mechatronické systémy různé složitosti.
S čím pracuje? Mechatronik ve své práci přichází do styku s automatickými stroji a mechanismy, linkami, řídícími a regulačními obvody, elektronickými systémy, elektrickými pohony, programovými automaty a podobnými systémy. Podobně jako v ostatních technických povoláních, i mechatronici ve své práci velmi využívají výpočetní techniku.
Jaký by měl být a co by měl znát? Úspěšné uplatnění v povolání mechatronika předpokládá velmi dobré technické myšlení, tvořivost, důslednost, preciznost v práci, samozřejmostí je dodržování předpisů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Schopnost pracovat v týmu, případně ho vést, se pojí s takovými osobnostními předpoklady, jako je komunikativnost, bezkonfliktnost a další.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Taras Taras | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 11:09 | Reagovat

Tady je to velmi zajímavé

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.